Vyberte stránku

Dnes se nechystám psát o tom, jak mě během lockdownu život baví. Ani o tom, jak je to super, že se nám život zpomalil, na silnicích ubylo aut a ve vzduchu letadel. A přestože naše životy jsou doma uzavřené do zdánlivého stereotypu, ve skutečnosti se toho hodně děje.
A když i geniální matematik Karel Janeček dospěl k závěru, že rok s vesmírným číslem 21 bude ve znamení sociální singularity, nadešel čas, kdy o změně nestačí jen přemýšlet…

Před rokem jsem psala na svém blogu zamyšlení nad tím, jak snaha „chránit“ může vést ke ztrátě naší svobody. Nyní tu situaci zažíváme všichni na vlastní kůži. Zakázáno je všechno, co nám pomáhá přežít covid ve zdraví. Nesmíme se potkávat, sportovat, zpívat, cestovat, dětem zavřeli školy i kroužky, zakázali trhy s „živými“ potravinami a nakonec i rozdělili rodiny a přátele, kteří žijí v jiném okresu. Máme sedět doma u televize a čekat na očkování proti všem mutacím covidu? Je to jako špatně napsaný scénář, který bychom si před pár lety sotva dokázali představit v naší realitě.

Je zajímavé sledovat, jak funguje nejsilnější nástroj pro ovládání lidí – STRACH. Nástroj, který nás vede k tomu, že se chováme zcela iracionálně a nedokážeme vidět obě strany mince. Nástroj, který boří demokracii jako domeček z karet ve jménu zdánlivé ochrany životů a za cenu mnohonásobně větších obětí. Kolik lidí dokázal lockdown skutečně zachránit a kolika lidem naopak zdraví výrazně zhoršil? Jakou kvalitu života mají opuštění senioři, kteří už měsíce neviděli své blízké? Jakou péči dostávají chronicky nemocní pacienti? Kolik lidí má díky karanténě fyzické a psychické problémy? A kdy se vrátí z virtuální reality, pardon, online výuky, naše obézní děti?

Věřím, že i příběh o strachu má svůj dobrý konec. Ale jako každý příběh potřebuje svoje hrdiny. Český Honza tentokrát nemusí bojovat s pětihlavou saní, ale s drakem STRACHEM.

Honza to dá, když použije tři kouzla, sobě vlastní:

1. OPTIMISMUS
2. ZDRAVÝ ROZUM
3. ODVAHU

Honza se ani nemusí pouštět do žádných velkých akcí. Úplně stačí, když vezme život do svých rukou a ukáže světu, že být zdravý ho baví 🙂

A když to nebude Jeníček, najde cestu Mařenka. ?

xxx

Doporučuji rozhovor s Karlem Janečkem ZDE,  blog Mudr. Jana Hnízdila ZDEPharmDr. Margit Slimákové ZDE a občanskou platformu Zdravé fórum ZDE.